Tejből szilárd ajándéktárgyat?

étkezés, technika

Az otthoni kézműveskedés divatja azzal is jár, hogy az emberek elkezdik más szemmel nézni a körülöttük lévő anyagokat. Még az is előfordulhat, hogy amit addig az uzsonnára készítendő kakaójuk alapanyagának vagy a kávéjuk ízesítőjének gondoltak – mint amilyen a tej –, abban egyszer csak egy ajándéktárgy készítésének lehetőségét is felismerik. Bármennyire hihetetlen, de a tejből valóban lehetséges szilárd halmazállapotú tárgyakat készíteni.

Hogy csináljuk?

Mint a mellékelt videón is követhetjük, ha a tejbe megfelelő mennyiségű ecetet öntünk és megfelelő ideig melegítjük, kis gömböcskékben kicsapódik benne egy jól elkülöníthető, szilárd anyag: ez a tejben lévő kazein.

Magazin
A videó részletesen bemutatja, hogyan tudjuk tejből előállítani a legegyszerűbb műanyagot, amelyből azután ajándéktárgyakat vagy ékszereket is formázhatunk.

Miután leszűrtük a folyadékot, a szűrőben maradó kazein-gömböcskéket össze tudjuk gyúrni egy deszkán, majd formákat vághatunk ki belőle, amibe mintákat is karcolhatunk. A végeredmény azután egy napon át hagyjuk kiszáradni, amelyet később még ki is festhetünk.

De mi is az a kazein?

A kazein egymással rokon foszfoproteinekből (αS1, αS2, β, κ) álló fehérjecsalád. Neve a sajt, illetve túró jelentésű, latin caseus szóból ered. Ezek a fehérjék általában az emlősök tejében vannak jelen, de eltérő mértékben. Így például a tehéntej fehérjéinek 80, az emberi tej (anyatej) fehérjéinek 20-45 százaléka kazein. Mivel aminosavakat, szénhidrátokat és kalciumot, illetve foszfort is tartalmaz, fontos táplálékforrás.

A kazein vízben csak kis mértékben oldódik, ezért a tejben is szuszpenzióként, vagyis folyadékban lebegő szilárd szemcsék elegyeként van jelen. Ez az a tulajdonsága, amely azt is lehetővé teszi, hogy az ecet hatására látványosan elkülönüljön a tej fehérjéitől. 

A kazeint már az ókori Egyiptomban is el tudták különíteni a tejből, de akkor még nem műanyagot készítettek belőle, hanem vízzel felvihető festékeket. A ma is lenyűgöző egyiptomi falfestmények kazein alapú festékekkel készültek, amelyekhez színező elemekként szintén a természetből vett anyagokat – fémeket vagy fémtartalmú ásványokat – kevertek. A vörös és gesztenyebarna festék előállításához például vasoxidot, a zöldhöz malachitot, a kékhez azuritot használtak fel. A kazein alapú temperafestékek annyira sikeresek voltak, hogy a hatvanas évekig használták őket. Csak ekkor szorították ki ezeket az akril festékek, de a színpadi díszleteknél még ma is gyakran a régi típusúakat veszik elő.

Később ragasztókat is gyártottak kazeinből, és ezek szintén igen hosszú ideig sikeresek voltak, nemcsak a bútorgyártásban, hanem például a repülőgépek egyes részeinek rögzítésénél is. Ugyanígy a transzformátorok gyártásánál vagy a tűzállónak szánt tárgyak rétegeinek összeillesztésénél is használnak ilyeneket. De a leggyakrabban természetesen az élelmiszergyártásban találkozhatunk a kazeinnel a különféle túrók és sajtok alapanyagaként.

A macskák szerepe a tejműanyag felfedezésében

Azt, hogy a kazeint az ún. formaldehidekkel is el lehet különíteni és így jól formázható műanyagot lehet előállítani, a 19-20-dik század fordulóján fedezte fel egy német kémikus, Adolf Spitteler. És mint az oly gyakran előfordul a tudományban: véletlenül. A legenda szerint a laboratóriumában tanyázó macska egy este feldöntött egy edényt, amelyben formaldehidet tároltak, és annak tartalma épp a tejes tálkájába ömlött bele. Így szegény macska persze éhen maradt, hiszen a teje ihatatlanná vált, viszont másnap reggel Spitteler meglátta, hogy a macskatálban egy furcsa, szarura emlékeztető anyag van, amely mellett ott fekszik a földön a formaldehides üveg. Ebből hamar rájött, hogy mi történhetett, és ettől kezdve kollégájával, Wilhelm Krischével együtt tanulmányozni kezdte a tej és a formaldehid kölcsönhatásait.

Magazin
A múlt század elején világszerte népszerűek voltak a faragással is díszíthető, galalitból készült gombok. Az ausztrál királyi légierő egyenruháin például 1953-ig a képen látható gombokat használták.  (Kép forrása)

Miután különféle finomításokkal sikerült is előállítaniuk egy kiváló minőségű ipari gyantát, szabadalmaztatták a találmányt, és 1899-ben létrehozták az első céget, amelyben kazein-formaldehid gyantát, illetve műanyagot állítottak elő. Ennek nagy előnye volt, hogy ugyanolyan gyöngyházfénnyel ragyogott a felülete, mint például a teknőcpáncélé, és ezért ebből anélkül lehetett különféle gombokat, fésűket vagy esernyőkhöz-sétapálcákhoz használt díszgombokat készíteni, hogy ehhez állatokat kelljen elpusztítani.

Így hamar népszerűvé vált az anyag, amelyet azután 1900-ban, a párizsi világkiállításon "galalit" néven mutattak be. (Ez szó szerint tejkövet jelent, és a tej jelentésű galal és a kő jelentésű lithosz görög szavak összetétele.) Ezután egész Európában gyártani kezdték a galalitot.

Az egyik legelső üzem 1928-tól kezdte meg a működését a Szovjetunióban, egy Moszkva melletti községben. Hamarosan világszerte megjelentek a galalit-gyárak, de előfordult, hogy más és más nevet kapott az anyag. Így például az USA-ban aladdininek, Hollandiában kazolitnak, Japánban laktoloidnak hívták.

Egy speciális eljárással azután még a gyapjúszövethez hasonló ruhaanyagot is előállítottak a „tejkő”-ből. Ez volt a lanitál nevű szövet, amely egy olasz tudós, Antonio Ferretti 1935-ös szabadalmán alapult. Ő tudott szövésre alkalmas szálakat is előállítani a kazeinből. A lanitál nagy előnye volt, hogy nem támadták meg a molyok, ugyanakkor gyorsabban kopott el, mint a hagyományos, gyapjú alapú szövetek. Ezért egy idő után kiment a divatból, és az alapanyagát inkább a kevert szálú textilekhez használták fel.

A „tejkő” még ma is sok mindenre felhasználható, miközben persze a korszerűbb műanyagok a legtöbb területről kiszorították. De, mint látható: kisebb ajándéktárgyakat vagy dísztárgyakat bármikor olcsón és könnyen előállíthatunk belőle, ráadásul úgy, hogy ez közben még szórakoztató is lehet a számunkra.

Lévai Júlia


Címkék:

ajánló  állatkert  állatok  alvás  Antarktisz  aszteroida  Ausztrália  autó  baktérium  barlangok  betegség  Biblia  Budapest  buddhizmus  bútorok  búvárkodás  cidrimókus  denevér  díj  dory  édesség  éghajlat  egyensúly  egyház  egyiptom  elefánt  elektromosság  ember  emberi test  emlős  építmények  Északi-sark  etimológia  étkezés  eukaliptusz  fejlesztés  félelem  felfedezés  finommotorika  fizika  Föld  főzés  gyerekek  gyógyítás  gyógyszertár  háború  hajózás  halak  halál  halmazállapot  hangsebesség  hideg  hiszti  hogyan működik  hőmérő  hüllők  időjárás  időszámítás  India  infrahangok  interjú  internet  iránytű  irodalom  iskolaérettség  iskolakezdés  járművek  játék  jel  jelentés  jelrendszer  Jézus  kalóz  kapitalizmus  karácsony  karantén  kémia  kereskedelem  kétéltűek  Kína  klímaváltozás  koala  kommunikáció  kórház  koronavírus  könyv  közlekedés  Krisztus  kultúra  kultúrtörténet  léghajó  leguán  légzés  LOGICO  lovagok  madarak  magasság  mágnes  mese  meteorológia  Mi MICSODA  mikroszkóp  mitológia  mítoszok  művészet  Nikola Tesla  Nobel-díj  növények  nyomozás  óceán  ókor  ókori Görögország  oktatás  olimpia  olvasás  Oroszország  orvoslás  öltözködés  őskor  pedagógus  pszichológus  pulzus  rajz  rák  receptek  régészet  repülés  robot  rovarok  sárkány  sejtek  sport  szellemek  szépség  szerzetesrendek  szimbólum  táplálkozás  távíró  technika  tél  tenger  terhesség  természet  természeti jelenségek  természeti katasztrófák  természettudomány  teszt  tobzoska  történelem  tudomány  tüntetés  újkor  ultrahang  úthálózat  ünnep  vadnyugat  vallás  Városliget  vasút  védőoltás  vidámpark  vidra  világűr  vírus  víz  vulkán  zarf  zene